Skip to main content
Mar '''Toma Audo''' (), also spelled '''Thomas Audo''' (October 10, 1854 - July 27, 1918) was Archbishop of the Chaldean Catholic Church.[http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/baudot.html Archbishop Thomas Audo] catholic-hierarchy.org
TypeBishop
Church| archdiocese =
Diocese| see = Urmia (Chaldean Diocese)|Archeparchy of Urmia
Term1 May 1892—27 Jul 1918
PredecessorPierre Elie XII Abboloyonan
SuccessorIsaac-Jesu-Yab Khoudabache
Ordination1880
Ordinated by| consecration =
Consecrated by| rank =
Birth date{{Birth date|1854|10|10}}
share Share
favorite Favorite
SHOW DETAILS
up-solid down-solid